Jak (a proč) s prediktivní údržbou ušetříte až 30 % nákladů?

04/16/2024

Věděli jste, že náklady na reaktivní údržbu a opravy jsou přibližně o 25 až 30 % vyšší než náklady na prediktivní údržbu? Dává to smysl – pokud údržbu řešíte až ve chvíli, kdy dojde k poruše, musíte počítat s vyššími výdaji na opravy, odloženými termíny dodání a drahými výpadky výroby. Naštěstí je teď začlenění preventivních opatření ke snížení rizik spojených s „hašením“ poruch docela velké téma. Jakou roli v tom hrají MES systémy?

Používání reaktivního přístupu je 8 x dražší než preventivní údržba

Reaktivní údržba, jak název napovídá, spočívá v opravě zařízení ve chvíli, kdy dojde k jeho selhání. Takže jde v podstatě o „hašení požárů“. A i když jsou situace, kde může i reaktivní údržba fungovat relativně dobře (například při řešení drobných oprav apod.), určitě to není nejlepší dlouhodobý plán.

O něco pokročilejší je pak údržba preventivní. Její kouzlo je v tom, že preventivní kontroly a případná výměna komponentů probíhají v pravidelných časových intervalech. A tak jako vám výrobce automobilu do servisní knížky předepsal intervaly kontroly vozidla v autoservisu, stejně tak můžete i vy plánovat preventivní údržbu strojů.

💡 Přečtěte si, jak řešit preventivní údržbu a evidenci poruch moderně a digitálně?

Ještě propracovanějším typem údržby, který se začal častěji prosazovat s příchodem Průmyslu 4.0 a digitální transformace, je údržba prediktivní. S ní zvládnete předpovídat, co by se mohlo pokazit v budoucnu a předcházet tomu. Jak? Dlouhodobým monitoringem strojů a analýzou historických dat o chování stroje v minulosti. Systém vás tedy dopředu upozorní na možnou poruchu na základě toho, co se tam přihodilo v minulém období. Máte prostor objednat díly předem a opravu/výměnu nástroje provést ještě před tím, než se pokazí. A tak můžete opravdu hodně ušetřit.

Nejlevnější oprava je taková, ke které vůbec nedojde

Ve výrobních firmách je teď prediktivní údržba aktuální téma. Možná za to tak trochu můžou dotační výzvy, nebo si majitelé a ředitelé konečně uvědomili, že má smysl sledovat a analyzovat poruchy a stávající údržbu. Jedině tak totiž můžou předcházet problémům.

A abyste mohli něco předpovídat, tedy predikovat, potřebujete dlouhodobá a přesná data. O to už se MES systém postará. Sběrná jednotka MES xMost sbírá data přímo ze stroje na dvou úrovních:

▪️ motohodiny a cykly stroje,
▪️ signály o teplotách nebo tlaku a další signály důležité z hlediska údržby.

Jedna věc dlouhodobý sběr dat, druhá pak HLÍDÁNÍ limitních hodnot a systém včasného varování pro údržbáře. Naštěstí i tohle systém umí – posílá alarm pověřené osobě v případě, že jsou technologické hodnoty např. ze senzoru teploty nebo tlaku mimo normu. Pak se totiž může něco pokazit velice rychle.

Jak to funguje v praxi?

V jedné nejmenované cihelně potřebovali měřit teplotu mazacího oleje v hydraulickém lisu a hlídat teplotu stroje (samozřejmě – stroj v prostoji není dobrý pomocník). Proto jsme nastavili jednoduchý alarm (SMS, e-mail) údržbářům, který jim dá vědět ve chvíli, kdy je potřeba olej dolít, aby nedošlo k poškození zařízení.

 

4 hlavní výhody prediktivní údržby s MES

infografika srovnání 4 hlavních výhod prediktivní údržby s MES

Kdy a jak začít s prediktivní údržbou?

V dnešní době, kdy může každá minuta prostoje znamenat taky ztrátu tisíců korun, nejde o to, jestli do prediktivní údržby investovat, ale kdy s ní začít

Dobrá zpráva je, že na začátku nemusíte ani kupovat nové stroje, inovovat ty stávající, nebo pracně hledat/školit lidi, kteří se budou o vyhodnocování dat starat. Moderní doba má moderní možnosti a o sběr dat se stará „malá krabička (PLC zařízení se 13 vstupy), která se montuje přímo do stroje a můžeme k ní připojit další čidla, aby monitorovala i teploty, tlak, otáčky, motohodiny, výrobní cyklus apod.

A začít můžete třeba hned zítra

Tak nečekejte, než se něco stane, sledujte stav vašich zařízení a snažte se těmto situacím předcházet.

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru