Vyrábět víc a/nebo lépe? Okuste hranici produkčních možností

06/21/2022

Přejete si vyrábět víc? To si přejí všichni a není se čemu divit, skutečně efektivní je výroba ve chvíli, kdy se její produkce pohybuje na hraně produkčních možností. To je ale ideálně a obtížně dosažitelný stav, protože jak jistě víte, každá výroba má své limity. Napadlo vás, že monitoring výroby a strojů výrazně napomáhá tomu, aby se vyrábělo správně?

Nejde jen o počet kusů

Jak už jsme řekli, každá produkce má své limity dané už samotným charakterem výroby – stroje zvládnou vyrobit jen určitý počet kusů za hodinu, určitý materiál zase potřebuje čas na to, aby ztuhnul.

Tudíž nejde jen o počet vyrobených kusů, ale o minimalizaci zmetků a zvýšení efektivity výroby. Pokud je všechno správně nastavené, míň se ničí stroje, vyhazují zdroje, sníží se spotřeba elektřiny a třeba se i ti zaměstnanci začnou usmívat.

Cestou k dosažení hranice produkčních možností je monitoring

Prosté normy k efektivnímu plánování výroby nestačí. Potřebujete data – přesná, dlouhodobá i aktuální a přehledně vizualizovaná. Ta pomohou zrychlit a zefektivnit výrobu a třeba i zrychlit zaškolování nových pracovníků. A jedině s nimi se budete moci soustředit na slabá místa a tím maximalizovat výkon.

Dovolte nám jeden příklad za všechny. Výrobní data pomohla ke smysluplným škrtům firmě specializující se na výrobu pěnových keramických filtrů. Na nočních směnách (no kdy jindy taky) „kreativní“ zaměstnanci přišli na způsob, jak si dvě hodinky zdřímnout – splnili normu rychleji (o dvě hodiny!). Ve chvíli, kdy to vedení firmy vidělo „černé na bílém“ navýšilo normu, ale zrušilo víkendové směny. Tím ušetřili energie a zaměstnanci byli o sobotách a nedělích doma.

A už jste to někdy dělal?

Náš systém xTrace pohlídá i to, jestli byl ten který pracovník proškolen na práci na daném pracovišti. Nemá školení a přesto u stroje stojí a tak nějak jakože dělá prostě proto, že ho tam někdo poslal? xTrace posílá mistrovi alarm smskou nebo e-mailem a ten pak zaměstnance proškolí na místě, nebo školení naplánuje.

Součástí tohoto systému je i aplikace, která umožňuje zobrazit pracovní postup a instrukce operátorovi přímo na monitoru a to včetně grafických podkladů. Už žádné instrukce na papírech.

A to znamená dvě věci – míň zmetků a zvýšení efektivity práce.

 

Dosažení hranice produkčních možností je možná vysoký a trochu idealizovaný cíl, ale to, že se softwarovými produkty Bartech máte kompletní a komplexní přehled o výrobě, je fakt.

Vyzkoušejte pilotní řešení na jeden stroj za
zvýhodněnou cenu do 35 000 Kč a bez závazků.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru