Kde potřebuji MES systém a kde ho raději nahradit? A čím?

06/15/2022

V minulém článku jsme si hezky polopatě vysvětlili, co že to je tzv. MES systém a k čemu slouží. Představili jsme vám také náš výrobní systém MES xTrace, kterým pomáháme firmám k efektivnější výrobě. Sledování výroby je jedním z hlavních kroků, jak se vyhnout vadným výrobkům a nabízet svým zákazníkům kvalitu. Ne vždy však může být řešením právě MES. Kde přinese implementace tohoto sytému své ovoce a kde je lepší hledat jiné řešení?

Výroba není jen výrobní linka, obsluha a konečný výrobek. S takovou byste moc daleko nedošli. Každá výroba má svá specifika a my doporučujeme jim porozumět. Protože pokud budete znát každý krok, jak výrobek vzniká, máte v podstatě úspěch v kapse.

Diskrétní výroba jako hlavní gró MES systému

Výroba jako taková se rozděluje na:

Procesní – výrobek vzniká dle definovaných receptur a nejde zpětně rozložit na vstupní suroviny.

Diskrétní – výrobek vzniká na základě výrobních postupů a lze zpětně rozložit na vstupní komponenty.

Právě diskrétní výroba je pro MES xTrace jako stvořená. Finální výrobek je složen z celé řady součástek a při svém vzniku prochází mnoha pracovišti v jasně daném pořadí. Všechny kroky jsou kontrolovány a postupně zaznamenávány a můžete je zpětně dohledat. Jak víte, sledování výroby je alfou a omegou kvalitních výrobků. Když se přeci jen vloudí chybička, můžete ji napravit raz dva. A to i několik měsíců po prodeji výrobků. V ruce totiž máte veškeré záznamy. Můžete tak stáhnout jakoukoliv šarži, která zákazníky „zlobí“ a lidem to nějak vynahradit. Umět napravit chybu je totiž velké umění.

 

Kde udělá MES systém opravdu parádu a kde se vydat jiným směrem?

Máme za sebou mnoho realizací, kdy námi vyvinutý výrobní systém MES xTrace vytrhl firmě trn z paty. Ať už se jednalo o zvýšení kvality výroby, kontrolu pracovních postupů či zvýšení efektivity práce, MES xTrace odvedl svou práci na jedničku.

Kde se MES systém vyplatí:
Kde MES xTrace není tím pravým ořechovým:
  • Při výrobě elektroniky (osazování DPS – desky plošných spojů),
  • v automotive výrobě,
  • při výrobě počítačůpři výrobě počítačů
  • a v mnoha dalších oblastech.

MES systém je tedy ušitý na míru celé řadě oborů. Pokud prahnete po řízené výrobě a opravdové kontrole, nechte to na nás, na odbornících. Uvidíte, že se to vyplatí.

♦ Při výrobě léčiv,
♦ při výrobě nápojů,
♦ při výrobě barev,
♦ a v dalších oblastech.

Ale POZOR! Ani procesní výroba pro nás není žádné tabu! Ptáte se, čím MES xTrace nahradit? Je to velmi jednoduché! U procesní výroby svou službu dobře vykoná zase xMost – systém zabývající se  monitorováním strojů s přehlednou vizualizací strojových dat. Zajímá vás víc? Počkejte si na další články, nebo nás jednoduše kontaktujte.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru