Jak vám s kontrolou kvality v automotive pomůže MES?

Představte si, že si vybíráte nové auto. Čekáte, že bude bezpečné, spolehlivé a ideálně se za ním na ulici každý otočí. A teď si představte, že by ve vašem novém autě selhal brzdný systém při jízdě na dálnici, nebo se odlepila část karoserie… To se prostě stávat nesmí. Teď už asi chápete, že kontrola kvality v automotive není jen otázkou efektivity výroby, ale i bezpečnosti.

Detaily, které rozhodují o lidských životech

Když vyrábíte palubní desky s airbagy, nejde jen o to, aby seděly do auta. Hlavní je, aby ve chvíli, kdy se něco stane, spolehlivě zafungovaly. Bez výjimek. Jenže jak to zajistit? Od toho tu jsou systémy, které sledují a kontrolují výrobní procesy – třeba náš MES xTrace.

Díky němu mají ve výrobě kompletní přehled o tom, KDE se jaký díl nachází, JAKÝM procesem prošel a KDO na něm pracoval. Klíčem ke správnému sledování výroby je precizní ZNAČENÍ každého dílu. S naším systémem mají možnost dohledat historii každé komponenty, a to až po dobu 15 let.

Pro tento projekt jsme dodali ještě průmyslové modely tiskáren, terminály, průmyslová PC a odolné snímače čárového kódu. Kvalita a spolehlivost tu musí být 100%, proto byly některé kontrolní funkce navrženy až ve čtyřech úrovních, aby bylo všechno dokonale přesné.

 

Měření OEE a kontrola kvality v automotive

S otázkou sledování a kontroly kvality v automotive pak úzce souvisí i OEE. Jestli je totiž pro někoho opravdu důležitou metrikou, jsou to právě výrobci automobilových dílů. Ostatně mají na to plné právo. Třeba i proto, že mají jedny z nejkratších dodacích lhůt v oboru. A tím pádem je pro ně stěžejní zajistit optimální výkon, dobu provozu a spolehlivost. Nejen kvůli zákazníkům (kteří pochopitelně chtějí svoje zboží včas), ale také pro zajištění výroby s náklady, které odpovídají prognózám a předpokladům.

Ve výsledku to znamená, že musí mít rychlé a efektivní výrobní procesy a zároveň kvalitní produkty. Ideálně s minimem odpadu a zmetků, protože jakákoli výrobní chyba tady vychází opravdu draho.

Navíc v dnešní době zajímá měření OEE (zejména kvalita) i finálního zákazníka, tedy automobilku. Nejinak je tomu i u jednoho z našich nejnovějších zákazníků, který vyrábí díly do aut. Začali jsme s monitoringem na pilotním stroji právě proto, aby byli schopní při auditu doložit kvalitu, měli data v digitální podobě s časovou známkou a mohli doložit, jakým způsobem díly vyrábí.

 

Podtrženo, sečteno, MES systémy jsou neocenitelným nástrojem pro kontrolu kvality v automobilovém průmysl. Je to technologie, která umožňuje výrobcům nejen sledovat, ale i předvídat a přizpůsobovat se, což je klíčem k udržení konkurenceschopnosti v rychle se měnícím automobilovém průmyslu.

 

Mohlo by vás zajímat:

www.xmost.cz/sest-rozhodujicich-kriterii-pro-vyber-vyrobniho-systemu/Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru