Kontrola kvality výroby: maximální efektivita, minimum starostí

02/05/2023

Udržet si kontinuitu výroby z hlediska kvality, materiálu, lidských zdrojů a dalších aspektů, které definují skvělý výrobek, je složitý úkol. Na druhou stranu právě kvalita je vizitka výroby – zajistí, že se k vám budou zákazníci vracet a že se vám v odpadcích nebudou hromadit NOK kusy, které jen stojí peníze a nic nepřináší. Prostě a jednoduše – bez kontroly kvality to nepůjde.

Tím, že sledujeme stroj, kontrolujeme i kvalitu

I když výrobní informační systém (MES) xMost kvalitu jako takovou přímo neměří, tím, že monitorujeme stroj a veličiny jako je tlak, teplota, rychlost stroje a další, sledujeme i kvalitu. Sběrem a vyhodnocováním výrobních dat v reálném čase můžete výrobě stovek vadných kusů předcházet. Ušetříte materiál, lidem práci a prodloužíte životnost strojů a nervech mistrů nemluvě.

Pro představu vám přiblížíme jeden příběh z praxe: v jedné brněnské firmě dělají nástřiky na zvýšení odolnosti povrchu. Stříkání musí probíhat za určitého tlaku, rychlosti (a nesmí to být ani o moc víc ani o moc míň, jinak ztrácí nástřik svoje schopnosti). xMostem jsme mimo jiného hlídali i vývoj tlaku v potrubí a přidali alarmy, které personál upozornily ve chvíli, kdy byl tlak mimo normy. Výsledek? Mnohem méně reklamací ze strany zákazníků a klidnější spánek mistrů.

Proč kontrola kvality? Protože…

  1. Zajišťuje spokojenost zákazníka s výrobkem.
  2. Zvyšuje důvěru zákazníka ve značku.
  3. Zabraňuje výskytu vad a reklamací.
  4. Snižuje náklady na opravy a výměny.
  5. Zvyšuje efektivitu výroby a snižuje ztráty.

Check list na dotykovém terminále

Kromě systému dodáváme do výroby i dotykové terminály, které rozšiřují evidenci NOK kusů o lidský faktor. Představte si, že například vyrábíte barely na vodu. Stane se, že z linky vypadnou lehce deformované, nebo jinak zabarvené (s nějakou šmouhou). Přes terminál může operátor chyby hned evidovat.

Navíc tím, že pracovník „odklikne“ formulář, přechází odpovědnost na něj. A vy víte kdo, kdy a že vůbec tu kontrolu kvality udělal. S „check listem“ máte prostě jistotu, že první, co ráno operátor udělá ještě před zapnutím stroje (kromě pořádně silného kafe), budou kontroly. Vámi předem nadefinované. Jak můžou vypadat už vidíte na přiloženém printscreenu.

check list na kontrolu kvality

Kontrola kvality a OEE

Číslo OEE (celková efektivita zařízení) je pro spoustu firem jedním z hlavních ukazatelů (ne)úspěchuprávě kvalita výroby je z výkonových ukazatelů OEE ten největší oříšek. 

Možností, jak výsledek pokazit, je totiž spousta – špatně nastavený stroj, který jede příliš rychle nebo naopak pomalu (často „náhodou“ zrovna během noční směny), opotřebované nástroje, vadný materiál, nenavazující výrobní kroky, špatná teplota a podobně.

Proto přestaňte spoléhat na dojmy a vezměte do rukou data

Se zaváděním MES systémů máme bohaté zkušenosti z různých výrobních oborů a umíme je upravit na míru právě vaší výrobě. xMost lze nasadit na jakýkoliv stroj a snadno jej propojíte nejen s ERP, ale BI aplikací, jiným MES či systémem pro údržbu atd.

Přečtěte si, proč si teď náš systém objedná každý druhý oslovený zákazník a pak nám dejte vědět.

Vyzkoušejte MES xMost na pilotním stroji a objevte potenciál monitorování strojů. Když vám to bude dávat smysl, pak už vám nic nebrání, abyste se do toho opřeli pořádně.

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru