Poznejte Kaizen, japonskou filosofii neustálého zlepšování

Kaizen je japonské slovo, které znamená „změna k lepšímu“ nebo „kontinuální zlepšování“. Je to filosofie a metodika, která pochází z Japonska a která se zaměřuje na trvalé zlepšování všech aspektů organizace.

Historie a původ metody Kaizen

Kaizen je úzce spojený s japonským průmyslovým prostředím, zejména s automobilovým průmyslem. Tato metoda se začala šířit po druhé světové válce, kdy se japonské firmy snažily maximalizovat svou efektivitu a kvalitu.

A když se řekne Kaizen, musí zaznít i slovo Toyota. Tato metodika je totiž klíčovou součástí Toyota Production System (TPS), systému, který je široce uznáván za jeden z nejefektivnějších výrobních systémů na světě.

Malé změny udělají hodně

Neustálé malé změny mohou vést k významným zlepšením na dlouhou dobu. Místo toho, aby se organizace zaměřovala na velké a nákladné projekty, by se podle Kaizen metody měli všichni členové týmu podílet na zavádění drobných změn, které mohou zlepšit efektivitu, kvalitu a produktivitu.

Můžete jej aplikovat na jakýkoliv aspekt organizace – od výroby až po účetnictví, prodej a lidské zdroje.

Prostě a jednoduše – je to skvělý způsob, jak ve firmě efektivně sbírat nápady na zlepšení a pak do jejich zavádění zapojit lidi. Taktéž efektivně.

Kaizen a štíhlá výroba

Kaizen je jedním z klíčových prvků štíhlé výroby, což je systém, který se zaměřuje na eliminaci plýtvání a maximalizaci hodnoty pro zákazníka. Štíhlou výrobu také silně ovlivnily Toyota Production System a dá se říct, že je Kaizen srdcem tohoto přístupu.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru