Moderní řízení výroby

Řešíte ve výrobě problémy s kvalitou, efektivitou, plánováním? Úplně upřímně, řídit výrobu je jako dirigovat orchestr. Prostě žádná legrace. Musíte mít přehled, koordinovat všechny kroky a procesy, umět reagovat na nečekané události, přizpůsobit se změnám a udržet výrobu v harmonii.

Tak si pojďme si říct víc o tom, proč nespoléhat na excel, ale pořídit si k tomu řízení výroby moderní MES nástroj.

 

Trocha teorie na úvod

Jak známo, podstatou výroby je proces. Ze vstupu (zdroje) díky němu vzniká výstup (výrobek). Do řízení výroby tedy logicky spadá řízení výrobního procesu, plánování výroby, její organizace i samotný prodej výrobku.

A jak s tím souvisí výrobní informační systém, MES? Ten je tu od toho, aby monitoroval a řídil výrobní procesy v reálném čase. Jeho hlavním cílem je zlepšit výkonnost a efektivitu výroby tím, že poskytuje kompletní a nezkreslené informace o tom, co se ve firmě děje. Sleduje využití zdrojů (strojů, lidí, času…), řídí tok materiálů a sleduje a sbírá data, která poté analyzuje.

 

Excel: První limitující faktor výroby

Než se pustíte do zavádění všech těch moderních a osvědčených přístupů jako je Lean (štíhlá výroba), nebo strategie six sigma, zameťte si před vlastním prahem. Respektive v kanceláři. 

Je až s podivem, jak moc může excelové řízení výrobních procesů firmě uškodit.

Jednak při manuálním zadávání a přepisování dat do tabulek vznikají často chyby, které se negativně podepisují na kvalitě a efektivitě výroby. Navíc každá aktualizace dat vyžaduje ruční zásahy, což je zdlouhavé a my věříme, že existuje asi sto možností, jak ten čas využít lépe.

Protože není excel primárně určený ke zpracovávání velkých objemů dat, může být při jejich analýze a práci s nimi pomalý.

Jakékoli trendy nebo problémy se v nepřehledných tabulkách obtížně hledají (a proto se tím často nikdo nezabývá). Ale nalezení a eliminace úzkých hrdel a neefektivních procesů je úplně ten nejdůležitější krok směrem k fungující výrobní firmě.

Proto říkáme – dejte papírům vale. Vyplatí se to.

 

Jak MES systémy zlepšují řízení výroby

A teď zpátky k tomu MES systému, který je s řízením výroby úzce propojený. Je to nástroj, superpomocník, který vám ukazuje, co dělat a jak to dělat co nejlépe. Tedy pokud s ním správně zacházíte.

 

Poskytuje nástroje a funkcionalitu pro:
– sběr dat,
– plánování,
– sledování výrobních procesů,
– řízení toku materiálů
– a analýzu výrobních výkonů.

 

Díky MES tak můžete daleko lépe řídit a optimalizovat výrobní procesy. A optimalizované procesy přináší benefity jako je zvýšení výkonnosti, snížení nákladů a zlepšení kvality výrobků. A i s tím OEE najednou lecos zvládnete.

 

Řízení výroby na plný plyn

Nejspíš už toho máte o různých technikách, metodách a strategiích pro efektivní řízení výrobních procesů načteného dost. Lean, six sigma, just-in-time atd. mají jedno společné – jsou založené na principu minimalizace plýtvání, zvyšování kvality a maximalizaci efektivity.

Lean management se zaměřuje na odstranění zbytečných kroků a operací, zatímco six sigma usiluje o minimalizaci chyb a variabilních faktorů. Just-in-time přístup zajišťuje, že materiály jsou přítomny výhradně v potřebném množství a čase.

Víc o tom, jak spolu souvisí lean a MES jsme se rozepsali v jednom z předchozích článků.

Štíhlá výroba, štíhlejší, nejštíhlejší – jak souvisí lean a MES?

 

 

Zvyšte efektivitu a konkurenceschopnost své výroby díky výkonnému MES systému.

Začít můžete klidně na jednom, pilotním pracovišti.

 
📨 Napište nám a řekneme si víc

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru