Co je to úzké hrdlo

Úzká hrdla (bottleneck) výroby jsou ty fáze / kritické body výrobního procesu, které omezují celkovou kapacitu nebo efektivitu. Může jít o stroj, výrobní linku nebo třeba tým lidí. Tato místa vznikají z různých důvodů, například kvůli nedostatku surovin, zastaralým zařízením, špatnému plánování… 

Podstatné je, že nejenže snižují celkovou produktivitu, ale také zvyšují tlak na vaše týmy a zdroje.

 

Každý řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek

Ale zkusili jste někdy přemýšlet o úzkých hrdlech ve výrobě nejen jako o problému, ale jako o příležitosti? Pokud ve výrobě narazíme (často opakovaně) na problematické místo, je na čase se zamyslet a zjistit, proč k tomu dochází… a něco s tím udělat. Je to trochu jako když vám začne zlobit auto – neignorujete to, ale jdete zjistit, co je špatně, a snažíte se to opravit.

Jak už jsme říkali – může to být starým strojem, neproškoleným nebo málo proškoleným týmem, zastaralými procesy, nedostatečným sledováním zásob materiálu… 

A když budete sledovat tyto varovné „signálů“, možná nakonec nejen že vyřešíte problémy, ale najdete způsoby, jak být efektivnější, inovativnější a nakonec i úspěšnější.Jak se s úzkými hrdly vypořádat?

V rámci konceptu štíhlé výroby (lean manufacturing) je důležité identifikovat a eliminovat úzká hrdla, aby se zefektivnil celý výrobní proces a snížilo se plýtvání zdroji. To se sice snadno řekne, ale hůř dělá. Jak na to?

 

V prvé řadě vizualizujte

Označte kritická pracoviště a zaměřte na ně pozornost.

 

Sbírejte data

MES systémy poskytují real-time přehled o výrobních procesech, což umožňuje rychle identifikovat a analyzovat úzká místa. Díky tomu může vedení okamžitě reagovat a provádět nezbytné úpravy.


Optimalizujte plánování

Při plánování výrobních procesů a pracovních postupů zohledněte úzká místa. Nepřetěžujte je a práci rovnoměrně rozložte.


Monitorujte a nikdy se nepřestávejte zlepšovat

Jakmile zavedete řešení, je důležité sledovat jejich efektivitu a neustále hledat další možnosti zlepšení. V rámci štíhlé výroby je tento cyklus neustálého zlepšování nekonečný, což pomáhá udržovat vysokou úroveň efektivity.


Myslete na prediktivní údržbu

MES systém shromažďuje a analyzuje data z výrobních strojů a zařízení, což umožňuje předvídat a předcházet poruchám, které by mohly vytvořit nebo zhoršit úzká hrdla.

Zní to dobře, že? Jen počítejte s tím, že jakmile se vám podaří jedno úzké hrdlo najít a vyřešit, zákonitě se objeví další. Je to neustálý proces zlepšování.

 

➡️ Tak pojďme spojit síly!

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru