Traceabilita, to jsou úplné informace o zakázce na pár kliknutí

05/21/2022

V každé výrobní firmě najdete v systému informace o tom, jaká byla poptávka, jaký je stav zakázky a datum. To je základ. Ale s MES systémem můžete informační systém (ERP) rozšířit o data, která toho řeknou mnohem víc. Traceabilita monitoruje průběh zakázky celým výrobním procesem. Krok po kroku.

Náš zákazník, náš pán

Jen si to představte: obchodnímu zástupci volá zákazník s tím, že by ho zajímaly detailnější informace o jeho zakázce. Chce například vědět, jak to se zakázkou právě teď vypadá – kolik je hotových kusů, kolik bylo zatím zmetků a jestli tam jsou nějaké prostoje. A člověk na vaší straně hřiště musí umět rychle reagovat a nejlépe i přesně znát (na pár kliknutí) stav zakázky, průběh výroby, zkontrolovat kvalitu…

Zákazníka zajímá traceabilita (slovo je to strašné, ale je to totéž jako zpětná dosledovatelnost) šarže nebo zakázky často. To sami víte. S MES systémem xMost budete mít v ruce reálná a nezkreslená data navíc přímo ze stroje a budou spokojeni všichni.

Díky traceabilitě můžete:

  • zaznamenávat každou provedenou operaci,
  • zapisovat všechny kroky, jak každý kus vznikl,
  • ukládat veškeré výrobní parametry,
  • upozorňovat na problém,
  • zpětně dohledat veškeré informace týkající se zakázky nebo nebo jakéhokoliv dílu či výrobku.

S traceabilitou se pojí i tvorba rodných listů zakázky, kde se shromažďují všechny informace. Tak se můžete v případě problémů dopátrat, kde nastala chyba a co vadu u zakázky způsobilo. Díky této informaci jste pak schopni velmi rychle stáhnout vadnou šarži z trhu nebo na chybu přijít včas a (bez povšimnutí zákazníků) ji napravit. A to se vyplatí.

 

Tip z našeho archivu: Potřebujete aktuální výrobní dokumentaci vždy aktuální a na jednom místě?

Pojďme nakouknout pod pokličku

 

Zní to sice všechno strašně hezky, ale vy chcete vidět, jak vypadá uživatelský přehled, je to tak? Součástí řešení xMost je přehledný reportovací nástroj se spoustou přednastavených grafů, které si můžete doplnit o další, vlastní. A může to pak vypadat tak, jak vidíte na obrázku níž.

 

Jak spolu souvisí traceabilita a tisk etiket? Hodně

Jak u vás ve výrobě evidujete hotové výrobky a zakázky? Tisknete si štítky s čárovými kódy dopředu (a tak bez důležitých informací jako je: kdo na zakázce pracoval, kdo ji balil apod.), nebo to skladník naťuká na terminálu a ve chvíli, kdy má hotovo a zabaleno a vyjede mu etiketa, která je k něčemu dobrá? Máme tu na mysli tu zpětnou dosledovatelnost (traceabilitu).

Věděli jste, že výrobní systém (MES) může dodávat podklady pro skladový systém v reálném čase a rovnou vytisknout štítek s čárovým kódem? Na něm najdete všechny důležité informace jako číslo zakázky, proběhlé výrobní operace a jméno odpovědného pracovníka. Zároveň systém pošle informaci i do skladu, takže skladník už v tu chvíli ví, kam má jet a pro co. Jak už jsme napsali mnohokrát – víc informací = efektivnější výroba.

Vykročte vstříc digitalizaci výroby a průmyslu 4.0

Výrobními systémy se zabýváme přes 20 let a nasbírali jsme dost zkušeností a know-how z oblasti implementace výrobních systémů, abychom uměli výrobním podnikům pomoc najít slabá místa a na základě nasbíraných dat zefektivnit výrobu MES systémy.

Proč si vybrat právě nás? Přečtěte si, čím je náš systém unikátní. Nebo nás kontaktujte přímo – obchod@bartech.eu.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru