Případová studie: monitoring výroby plastových obalů v DGS plast

03/04/2024

I velké společnosti, které se zabývají výrobou produktů z plastu se někdy potýkají s problémy, které zpomalují výrobu a zvyšují náklady. To byl případ společnosti DGS Plast s.r.o., která vyrábí plastové obaly zejména pro kosmetický, potravinářský a chemický průmysl. Její zástupci si nás vyhlédli sami. Zaujala je totiž mimo jiné i možnost si systém monitorování strojů přizpůsobit a integrovat s jejich stávajícím informačním systémem.Vývoj monitoringu na míru pro výrobu plastových obalů

Ačkoli je xMost standardizovaný software, umíme ho přizpůsobit specifickým potřebám zákazníka. V DGS plast jsme začali se sběrem dat na vybraném pilotním pracovištivyfukovacím lisu pro výrobu lahví. Ten funguje na jiném principu než vstřikolis – do dvou oddělených forem (které si mimochodem vyrábí ve firmě v jejich vlastní nástrojárně) se materiál shora vyfoukne a následně se forma spojí.

Pilotní pracoviště jsme ladili poměrně dlouho. Řešili jsme totiž mimo jiné i logiku na terminálu a integraci s jejich informačním systémem. Všechno se podařilo a výroba plastových lahví je teď pod drobnohledem našeho systému, který:

  • sbírá data o stavu výroby
  • hlídá přednastavené kritické události
  • sleduje a ukládá spotřebu elektrické energie strojů.

 

Plány na další rozvoj řešení

V DGS plast chtěli jít ale ještě o kousek dál. Během společného workshopu s naším obchodním manažerem a vývojářem xMost byla řeč o tom, jaké speciality v oboru výroby plastových obalů řeší. Tedy co je nejvíc pálí, jaké reporty a data potřebují a co je pro ně důležité.

 

Nastavení času výroby jednoho kusu

Tím nejpalčivějším problémem, který řeší, je, že pracovníci nastavují stroje na delší výrobní časy, než je potřeba. Běžně stroj vyrobí jednu lahev za 18 vteřin. Stává se, že si operátor z nějakého důvodu vyfukovací lis přenastaví a najednou výroba jednoho kusu zabere těch vteřin třeba 20. A i když má výsledný produkt stejné parametry i kvalitu, logicky se pak lahví vyrobí míň. Výrazně míň. Obzvlášť když v nevhodném nastavení stroj běží dva dny. A teď si představte, že jedna láhev stojí třeba korunu.

Rozhodně pak dává smysl tento údaj zobrazovat a především hlídat. Proto jakmile xMost zaznamená, že se změnila doba výroby jednoho kusu, okamžitě posílá mistrovi alarm (sms, e-mail).

 

Teplota nahřívání při výrobě z plastu

Při výrobě obalů z plastu se logicky musí materiál nahřívat. Právě to spotřebovává nejvíc elektrické energie. A je rozdíl, jestli má materiál na 400 °C, nebo 410 °C (třeba proto, že správně nenatéká a operátor si pohrál s nastavením stroje). Takové plýtvání energií je nejen že dost drahé, ale může se podepsat i na kvalitě výsledných produktů.

V uživatelském rozhraní můžou sledovat spotřebu elektrické energie přímo na strojích a nastavit si, aby jim při překročení určitých přednastavených hodnot přišel alarm.

A ve chvíli, kdy se objeví problém (respektive neobvykle vysoká spotřeba elektřiny), snadno se dopátrají příčiny.

 

Evidence chyb na stroji

Třetí zajímavou oblastí, kde může náš systém v DGS plast pomoc, je digitalizace evidence zmetků. Doteď se ve firmě vady zapisovaly na papír a asi sami dobře víte, že časem už nemá nikdo chuť se stohy papírů prohrabovat.

Chtějí, aby na terminálech pracovníci ve chvíli, kdy chyba vznikne, evidovali typ zmetku (tenká stěna / špatná barva / chybí dno / deformace) a počet kusů. Díky tomu budou mít ke stroji, k člověku, času, produktu, zakázce a tím pádem i zákazníkovi historické informace o chybách.

A to se mimochodem podepíše i na lepším plánování výroby. Ve chvíli, kdy jim přijde objednávka na milion lahví, dokážou díky nasbíraným datům říct, kolik bude asi vadných produktů a kolik to bude stát.

 

Řešení – výroba bez zbytečného plýtvání

Pro firmu DGS plast tak na zakázku vytváříme modul, se kterým budou přesně vědět, jak efektivně stroje pracují, kolik spotřebovávají energie a jaká je přesná teplota při nahřívání materiálu. Digitální zaznamenávání chyb jim pak ušetří spoustu papírování, času i peněz. A bolavá místa už snad nebudou tak bolavá. 

Děkujeme celému týmu DGS Plast za jejich důvěru a odhodlání při zavádění nových řešení a těšíme se na další spolupráci.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru