Jak nevhodné otočení potenciometrem mění kvalitu a co s tím

Víte, jaký vliv má jediné nevhodné otočení potenciometrem na kvalitu vaší produkce? Docela zásadní.

Potenciometr je důležitý nástroj umožňující operátorům regulovat rychlost stroje (tempo práce) podle toho, jak potřebují. Jeho hlavní funkcí je umožnit plynulý chod výroby. To sebou ale přináší i určitá rizika. V praxi se totiž někdy stává, že operátoři potenciometrem otáčí tak, aby jim to vyhovovalo… a už neřeší, jaký dopad to má na dodržení kvality. 

 

Na nočních směnách jedou kolečka na plné obrátky

O tom, co se děje a neděje na nočních směnách, jsme si vyslechli takových příběhů, že by vystačily na román. Umíme si docela dobře představit, že třeba na noční směně budu chtít mít ve tři hodiny ráno klid, tak otočí potenciometrem doprava, aby stroj vyráběl rychleji a oni nahnali pár minut, které využijí jinak. 

Podstatné je, že se na takové otočení „kolečkem“ doprava dřív nebo později stejně přijde. I bez MES systému. Zazvoní vám telefon a na druhém konci bude naštvaný zákazník – zrychlení výroby má totiž často vliv na kvalitu. To nejenže poškozuje vaši značku, ale také znamená ztrátu příjmů a zvýšené náklady na opravy a odpad.

Problém je v tom, že pokud nestojíte člověku za zády, špatně se to prokazuje.

 

potenciometr

Řešení? Tandemový lineární potenciometr a sběr dat

Někteří naši zákazníci vyjádřili potřebu monitorovat a regulovat používání potenciometru, aby předešli situacím, kdy by operátoři mohli tuto možnost zneužít.

Naše řešení spočívá buď ve výměně standardního potenciometru za tandemový lineární potenciometr s dvojím výstupem, nebo napojením se na stávajícím potenciometr pomocí analogových signálů ze stroje.

Výsledek? U zákazníka teď přesně ví – KDO, KDY a JAK MOC kolečkem otočil.

 

Nečekejte, až vám kvalita výrobků začne utíkat mezi prsty. Zaveďte systém, který vám zajistí klid a kontrolu nad vaší výrobou.

TPM údržba cedule

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru