Prostoje ve výrobě jako normálka? S monitoringem už ne
Prostojům se ve výrobě sice nevyhnete, ale můžete je výrazně zredukovat. Proč je tedy dobré si vykasat rukávy a pustit se do toho? Sepsali jsme tři důvody, jak vám věčným bojem s prostoji pomůže monitorování strojů a vyhodnocování sesbíraných dat.
Co mohou prostoje způsobit?
Prostoje se negativně podepisují na celém chodu výroby, obzvlášť, pokud právě stojící stroj ovlivňuje i další. Tak se vám můžou pěkně prodražit nejen finančně, ale i časově (nepodaří se vám dodržet plán, budete nuceni prodloužit směny k nelibosti operátorů), zákazníci budou naštvaní a možná si příště rozmyslí, jestli danou zakázku vůbec svěří vaší firmě.
Jak už jsme řekli, nejjistější cestou, jak zastavení strojů minimalizovat a maximalizovat zisky, je monitoring. Ve chvíli, kdy nad zbytečnými prostoji vyhrajete, budete moci investovat úsilí, čas a prostředky třeba do zvýšení výkonu. Konečně nebudete mít svázané ruce.
1. Prostoje stojí peníze – najděte je
Z pohledu systému může být výrobní stroj jen ve třech stavech: vypnutý, zapnutý a vyrábí anebo zapnutý a v prostoji. A platí, že se tyto tři hodnoty navzájem ovlivňují, takže když se vám prostoje zvýší, zákonitě klesá výroba nebo nejsou vypnuté stroje. Pokud se prostoje zvyšují na úkor výroby, je tu problém, protože s klesající výrobou se snižuje zisk.
Například při výrobě plastů je velmi drahé mít stroj zapnutý a připravený k práci, ale v prostoji. Náklady na elektrickou energii citelně stoupnou a zapnutý stroj, který nahřívá materiál, ale nevyrábí, generuje jen a pouze ty vysoké náklady. Právě takové prostoje se vyplatí řešit automatickým alarmem odeslaným nadřízenému nebo zapnutím červeného světla majáku přímo ve stroji. I tohle můžete mít pod kontrolou s xMost.
2. Sledujte je a rozlišujte
Na takové, které neovlivňují další výrobu, trvají pár minut a tak se s nimi dá fungovat. A takové, které je potřeba opravdu hlídat, protože vyřadí z provozu celou výrobu na pěkně dlouho.
Ty velké a problematické výpadky se často dotýkají výrobních firem, ve kterých se pracuje se surovinami časem podléhajícími zkáze. Například tam, kde musí mít určitá směs nebo hmota konkrétní teplotu a ve chvíli, kdy při prostoji ztuhne, se musí vyhodit. Takové plýtvání materiálem je často zbytečné a opravdu drahé. Tady se bavíme o škodách v řádu desetitisíců.
3. Předcházejte jim
Systémem xMost monitorujete stroje v reálném čase a můžete tak vysledovat situace, kdy k prostojům velmi pravděpodobně dojde.
Často za takovou situací stojí tak obyčejné věci jako je špatná příprava, málo surovin, nebo špatné plánování. Díky datům můžete v tomto případě opravdu zbytečným prostojům předcházet. A navíc vám systém automaticky odešle notifikaci o prostoji, který překročil stanovenou mez.
Co jsme tím chtěli říct?
Že s monitoringem snadno pohlídáte ty oblasti výroby, které vás pálí. Třeba právě prostoje. S xMost můžete jít do hloubky, a tak snáze odhalíte příčinu problému (třeba to, že má konkrétní člověk nejvíc prostojů určitého typu a potřeboval by proškolit).
A že i malý krok se počítá. Když odstraníte pár vteřin prostojů z každé směny, na každé směně vyhodíte o jeden vadný kus méně a budete si toho vědomi, má to smysl.