Plýtvání je drahý špás, dostaňte výrobní náklady pod kontrolu

01/22/2023

Bez nákladů není výroba a časy, kdy se dalo vyrábět za hubičku, jsou dávno pryč. Podnikání je věčný závod a při optimalizaci výroby a snižování výrobních nákladů vyhrává ten, který odstartuje nejrychleji. A vydrží běžet celou dobu.

Máte šanci být lepší.

Pojďme se podívat na to, jak vám s tím může MES systém pomoc.

Dobře si to spočítejte

Ve výrobě všechno souvisí se vším a pokud investujete promyšleně, zvýšení efektivity výroby a snížení nákladů na sebe nenechá dlouho čekat. Prostor na zlepšení je tu vždycky. Můžete vyrábět víc, kvalitněji, lépe plánovat údržbu, eliminovat plýtvání materiálem, elektrickou energií i lidskými zdroji.

Zní to hezky, že? Ale i tady platí, že co neměříte, neřídíte. Jen těžko můžete vyhodnotit, nakolik byla zavedená opatření k optimalizaci výrobních nákladů úspěšná, když nemáte v ruce data přímo ze strojů. Nezkreslená a stoprocentně pravdivá. Právě sběr aktuálních výrobních dat a jejich pravidelné vyhodnocování vám ukáží úzká hrdla výroby, na které byste se měli zaměřit jako na první.

Jak MES systém snižuje výrobní náklady

Implementace výrobního informačního systému (MES) se pozitivně podepisuje na výrobních nákladech podniku. Jak?

Důkladné monitorování výrobního procesu a aktuální informace o využití strojů pomáhají podnikovému managementu a vedoucím výroby. Výsledkem je efektivnější plánování a lepší koordinace výroby i údržby.

A to logicky vede k úsporám.

  • Když má stroj vyrábět, ať vyrábí

Už jsme říkali, že všechno souvisí se vším? Tak sledování strojů vede mimo jiné i ke včasnému odhalení blížícího se problému a preventivní údržbě. Co preventivní… správně nastavené alarmy a notifikace pomohou poruchu předvídat, predikovat a to už šetří miliony.

  • Kvalitnější výroba a produkty

Není nic dražšího, než výroba zmetku – stojí čas, materiál, práci, energii a nic z toho. V lepším případě putuje do koše. V tom horším vám vadný kus vrátí naštvaný zákazník a to vás taky může stát dobré jméno. Přitom za jeho výrobou často stojí „jen“ špatně nastavené výrobní parametry. Sledujte je. Vyplatí se to.

  • Stop drahému plýtvání

S MES převezmete kontrolu nad výrobními náklady na suroviny, energií i lidskými zdroji. Tak snáz identifikujete a eliminujete plýtvání. Třeba takové nadbytečné prostoje – stroj při nich stojí a jen spotřebovává elektrickou energii. Což se třeba plastařské firmě dost prodraží.

 
Přečtěte si víc o tom, čím MES xMost poráží konkurenci.

Úspora energií

Protože jsou teď ceny energií tématem číslo jedna (na poradě ve výrobě i doma u večeře), stojí za to si říct, kde vám monitoring strojů výrobním informačním systémem otevírá dveře k lepšímu využití strojů.

MES xMost neměří jen spotřebu elektrické energie stroje (v produkci i prostoji), ale i zakázky, jednoho výrobku nebo pracovníka. Díky tomuto zpřesnění si daleko lépe vyhodnotíte ekonomiku jednotlivých zakázek a kalkulace. Opravdu vám zakázka vydělala, nebo se vám při dnešních cenách už nevyplácí? Možná ne. Tak to je na čase si ji přeplánovat. Třeba tak, aby šla na ty méně energeticky náročné stroje (pokud to jde).

Jinde zase měření používají na to, aby přesně určili spotřebu během konkrétní výrobní operace (např. přípravného času). Naměřená hodnota pak vstupuje jako náklad do normování a kalkulací.

Pamatujte, že efektivita odděluje úspěšné od neúspěšných a do efektivity se musí investovat.

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru