Jak prediktivní údržba ve výrobě zachrání miliony?

05/17/2022

Stroj, byť sebemodernější, je pořád jen stroj a tudíž vyžaduje pravidelnou preventivní údržbu. Protože to nejhorší, co může výrobu potkat, je výpadek linky.

Problémům je lepší předcházet, o tom se netřeba přít. Jenže kdo na to má pořád myslet? Hlídat otáčky, teplotu oleje, vibrace, tlak vzduchu v kompresoru… Vy ne, MES systém se o preventivní i prediktivní údržbu postará.

Údržba jako nutné zlo? S alarmy už ne

Preventivní údržba je důležitá, ale často opomíjená a to z jednoho prostého důvodu – nic nevydělává. Alespoň dokud se opravdu nestane něco, co vyřadí výrobní linku z provozu. Jenže to už majitel počítá ušlé zisky.

Řešení? MES systém

🔹 Na začátku implementace společně nastavíme, jaký typ údržby se má po určitém počtu otáček udělat a podle toho se (s předstihem) vygenerují alarmy šéfovi údržby.

🔹 Pokud údržbu outsourcujete, můžete na výstupy MES systému připojit dodavatelskou firmu. Údržbáři mohou svou práci odvádět online do systému a tak usnadnit řízení a plánování výroby.

🔹 Automatizované notifikace a sběr aktuálních dat ze stroje mohou zabránit poruše a ušetřit tak hodně peněz. Můžete si například nastavit alarm na určitou teplotu oleje, tlak vzduchu v kompresoru a podobně. A tím už se vlastně dostáváme k o něco propracovanějšímu přístupu, jež souvisí s příchodem Průmyslu 4.0 – k takzvané prediktivní údržbě.

Přečtěte si také: Jak se vyhnout nemocem výroby? Lékem je sběr dat.

Prediktivní údržba je už vyšší dívčí

Na internetu najdete hned několik definic toho, co to vlastně je. Podstatou prediktivní údržby je předvídání poruchy na základě analýzy sebraných dat ze strojů. Tato data získáte monitoringem strojů a jejich částí. Na jejich základě pak naplánujete údržbu tak, aby nedošlo k neočekávanému výpadku výroby, poruše a vy byli na odstávku stroje připraveni (a tím uspořili náklady).

Jen je samozřejmě nutné myslet na pravidelné vyhodnocování výsledků monitoringu během provozu stroje (máme na mysli analýzu vibrací, oleje, hluk). Bez něj totiž blížící se poruchu technici určitě nepředpoví.

V rámci principů štíhlé výroby se mluví i o takzvané Totálně produktivní údržbě (TPM), která v sobě kombinuje preventivní, prediktivní i produktivní údržbu. Cílem této filozofie organizace údržby je pak samozřejmě snížení poruchovosti strojních zařízení, zvýšení produktivity, využití strojů, kvality produkce i bezpečnosti.

Jeden příklad z praxe

V jedné nejmenované cihelně potřebovali měřit teplotu mazacího oleje v hydraulickém lisu a hlídat teplotu stroje (samozřejmě – stroj v prostoji je špatný pomocník). Nastavili jsme jednoduchý alarm (SMS, e-mail) údržbářům, aby přesně věděli, kdy je třeba olej dolít a nedošlo k poškození zařízení

Neutrácejte za nové stroje

Nekupujte zbytečně nové stroje, když můžete preventivní i prediktivní údržbu plánovat. Stačí vám k tomu data získané ze strojů. Vyzkoušejte MES systém xMost na pilotním pracovišti za zvýhodněnou cenu. První data můžete mít za pár hodin.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru