Co zaznělo na listopadovém webináři o měření spotřeby elektrické energie?

12/06/2022

Bez elektrické energie se výrobní stroje prostě neobejdou. Zvýšení sazeb za elektřinu tak přivedlo spoustu firem do problémů.

Když jsme mezi funkce MES xMost přidávali měření spotřeby elektrické energie, nenapadlo by nás, jak podstatnou a poptávanou součástí řešení ve finále bude. A na toto téma byl i náš listopadový webinář.

S cenami hýbat neumíme, ale pokud jde o úspory, to je jiná

Listopadový webinář jsme nazvali Zkroťte spotřebu elektřiny s MES systémem a zúčastnilo se ho přes 40 lidí z managementu průmyslových firem.

Záznam (zdarma) najdete na samostatné stránce.

To nejdůležitější, co během té třičtvrtě hodinky zaznělo ve vysílání, stručně zopakujeme i tady. I když byl webinář na téma zkrocení spotřeby elektrické energie, systém jako takový samozřejmě zkrotit spotřebu neumí. Je tu od toho, aby spotřebu elektrické energie měřil a na základě dat a informací jste VY MOHLI učinit dobrá rozhodnutí, která povedou ke snížení spotřeby. Samozřejmě tam, kde to má smysl. Pokud máte stroj, který 24 hodin produkuje výrobky, jen těžko něco snížíte. Ale pokud z toho několik hodin stráví v prostoji, už se s tím dá pracovat. Jak?

Nové možnosti porovnávání

Na hlavní obrazovce vidíte aktuální stav výroby – jaká je procentuální vytíženost kterého stroje, v jakém jsou stavu (aktivní, v prostoji, vypnutý). Vpravo se zobrazují aktuální prostoje (jejich důvod) a poruchy.

Pokud jde o spotřebovanou elektřinu, tu najdete na domovské obrazovce také – v kalendáři vidíte přehled za posledních 30 dnů pro stroje, které máte vybrané (nebo pro všechny stroje, záleží jen na vás). Informace můžete samozřejmě filtrovat dle libosti.

Od minulého setkání prošel MES xMost vývojem. Spotřebu elektrické energie teď ukládá k pracovišti, ale dělá i shrnutí spotřebované elektrické energie v produkci a v prostoji.

spotřeba elektrické energie v prostoji

Ale také přiřadit k zakázce, pracovišti, výrobku i pracovníkovi. Tak vidíte, že konkrétní zaměstnanec na zakázkách strávil měsíčně X hodin a z toho bylo Y v prostoji (a dočtete se i to, jestli byl prostoj „výměna nástroje“ nebo „kouření“).

spotřeba elektrické energie podle pracovníka

Alarmy a notifikace

Pokud je produkce konstantní, měla by být konstantní i spotřeba. Pokud by vyletěla spotřeba, bylo by třeba hledat důvod. A pokud jste zodpovědní za náklady, chcete v určité vteřině vědět, že je někde problém. Teď. Proto jsou součástí MES xMost alarmy a notifikace, které si můžete nastavit na určitou hodnotu a po jejím překročení dostanete upozornění SMS, e-mailem a/nebo v Teamsech.

O tom, co všechno vám alarmy pohlídají, si přečtěte článek.

 

Na konec už jen jedna specialitka

Pokud je zařízení online spojené se systémem, data se přenáší okamžitě, to je jasné. Ale co když se přenos přeruší třeba kvůli aktualizaci softwaru? Informace se po dobu výpadku ukládají přímo v zařízení a zpětně se nahrají do systému. Tak o žádná data ze stroje nepřijdete.

Letos už další webinář nestihneme, ale na příští rok máme velké plány. Tak nás nezapomeňte sledovat na LinkedInu.

Přemýšlíte o pilotním řešení a chtěli byste víc informací?

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru