Doba se mění… ne, ona se změnila a zastaralé technologie a postupy jen brzdí růst a konkurenceschopnost výrobních společností. Ty se potýkají s rostoucími náklady a nároky na flexibilitu, rychlost a kvalitu výroby. Jediný způsob, jak udržet krok s novými trendy a neztratit pozici na trhu, je přizpůsobení se.

Nezmeškejte revoluci

Otázka už nějakou dobu nezní, JESTLI se pustit do digitální transformace, ale KDY s ní začít. Protože nemálo firem se do zavádění průmyslu 4.0 prostě obulo a už teď těží výhody efektivního řízení výroby. Takže tady se zaspat prostě nevyplácí.

O digitalizaci výroby bychom mohli mluvit hodiny a na konferenci o automatizaci si pár desítek minut pozornosti rozhodně urveme. Jedním z důležitých kroků digitální transformace je totiž i propojení výrobních zařízení a výrobních informačních systémů (MES).

Právě díky těmto systémům můžete:

MES systémy jako nedílná součást digitální transformace

Doba se zrychluje a je čím dál těžší udržet tempo s rostoucími nároky na kvalitu, rychlost a flexibilitu výroby. Právě tady je klíčová role MES systémů (Manufacturing Execution Systems), které umožňují plánování, řízení a sledování výrobních procesů v reálném čase. A teď k tomu, co vás zajímá – JAK na to?

1. Nejprve si zodpovězte základní otázku

Téma digitální transformace výrobou rezonuje i díky tomu, že se používá v dotačních titulech. To slovo DÍKY TOMU je důležité. Čas od času si nás totiž zavolají i do provozu, kde se pustili do digitalizace jen kvůli dotacím, které dostali. A to je prostě špatně. 

Takže než se do toho pustíte, ujasněte si, PROČ. Čeho chcete dosáhnout? Co chcete zlepšit? Jaká data vás zajímají? Pomůže vám to vytrvat, protože úplně upřímně – není to proces na jedno odpoledne a dokonce ani na půlrok, nebo rok.

2. Dávkujte si to

Jakmile máte zodpovězenou otázku proč, nabízí se další – JAK? Divili byste se, kolik manažerů vlastně neví, jak konkrétně chtějí s digitálními technologiemi ve výrobě naložit.

Obecně můžeme říct, že nejlepší je začít po troškách – nasadit MES na jeden stroj (pilotní pracoviště), ideálně takové, na kterém už tušíte problém / úzké hrdlo. Naučíte se pracovat se systémem a v rukou už budete mít první výrobní informace o tom, jak jste na tom s výkonem, NOK kusy, prostoji, jak si vede jaká směna… O to snáz se vám pak bude systém rozšiřovat (naši zákazníci obvykle pozorují zlepšení OEE během prvních pár měsíců a poté nasazují MES na další pracoviště nebo celou výrobu).

3. Digitalizujte výrobní procesy

Digitální transformace výroby začíná nahrazením tradičních papírových a manuálních procesů těmi digitálními. Věřte, že až dáte konečně vale marnému hledání návodek, neaktuální výrobní dokumentaci a papírovému odvádění práce, neskutečně se vám uleví. A i když chvilku potrvá, než si zvyknete, ta trocha trpělivosti se vám stonásobně vrátí – je to rychlejší, efektivnější a šetří to spoustu spoustu práce.

Náš tip na další čtení: O výhodách digitálního odvádění práce a výrobní dokumentaci přímo na terminálu pracoviště jsme psali v jednom z minulých článků.

4. Integrujte výrobní data

V dnešní době není možné pokrýt celou firmu jediným systémem, ačkoliv to někteří dodavatelé softwaru tvrdí. Ve velké většině výrobních firem už pracují s nějakým ERP, MES, reportovacími nástroji a dalšími, které ale vzájemně nekomunikuj. Často záměrně. A to i přesto, že se to podepisuje na efektivitě a výkonnosti podniku. 

Pamatujte, že dobrý MES systém můžete snadno propojit s ERP a dalšími softwarovými nástroji, aby si vzájemně vyměňovaly data a vy nebo vaši zaměstnanci mohli rychleji reagovat na nastalé situace.

MES a ERP integrace ve výrobě

5. Změňte myšlení a přístup

Firmy tvoří lidé, takže při zavádění jakýchkoliv změn a technologií se musí vyřešit nejen otázky proč, co, jak a čím, ale také otevřeně komunikovat minimálně lidem na vedoucích pozicích co se děje, proč a také co jim to přinese. Počítejte s tím, že se nezavděčíte všem. To prostě nejde. Ale pokud kolegům promyšleně zodpovíte tu podstatou otázku a sice – „Co mi to přinese?“ – máte vyhráno. 

Digitální transformace výroby totiž není jen o tom, že se nakoupí počítače nebo chytré krabičky (IoT). Vyžaduje současnou změnu myšlení, procesů a nástrojů ve firmě. Takže bez motivovaných zaměstnanců ochotných se učit nové věci a spolupracovat se prostě nemáte šanci hnout z místa.

Komunikace ve firmě

Vydržet se vyplatí

Nečekejte, až bude pozdě, a začněte s digitální transformací výroby ještě dnes! Kontaktujte nás pro více informací a nezávaznou konzultaci.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru