Digitalizce výrobní dokumentace – od chaosu k MES řízení

05/17/2022

Už se vám taky stalo, že vás neaktuální verze výrobní dokumentace stála pěkných pár zmetků / neshodných výrobků a tím pádem i peněz? Nebo byl papír s návodkou k nedohledání ve chvíli, kdy ho operátor potřeboval?

V rámci výrobního informačního systému (MES) xMost jsou výrobní dokumentace (working instructions) vždy k dispozici. Moderně – online.

Bezpapírová výroba jako standard Průmyslu 4.0

Potřebujete sledovat aktuální stav výrobních procesů, kvalitu výroby, využití OEE strojů, mít pod palcem údržbu, prostoje, měřit spotřebu elektrické energie… prostě výrobu digitalizovat, moderně řídit a zvyšovat produktivitu? K tomu potřebujete data nejen sbírat, ale i umět s nimi pracovat.

Základem kvalitní informační soustavy ve výrobě jsou pak ERP a MES systémy (pro řízení výroby). A troufáme si tvrdit, že ani nástup nových technologií (jako je umělá inteligence, internet věcí, cloud apod.) na tom nic nezmění. Jen se tomuto trendu bude muset MES přizpůsobit, být flexibilnější (a protože vývoj xMostu máme ve svých rukou, nebude v tom problém).

Výrobní dokumentace na terminálu

Jak už jsme napsali v úvodu, výrobní dokumentace by měla být dostupná kdykoli je to během výrobního procesu potřeba. Asi je vám jasné, že v kusových a malosériových výrobách se bez aktuální návodky a postupu (working instructions) pro konkrétní výrobky pracovníci neobejdou. A kde je uvidí? Jednoduše si je zobrazí na terminálu pracoviště.

MES systém xMost nejen, že monitoruje a sbírá data, ale operátor si může při práci zobrazit návodky. Tak se zbavíte papírů, za kterými se může skrývat potencionální chyba. Digitální podoba je centrálně spravovaná – člověk vymění elektronicky jeden dokument pro všechny pracovníky.

Protože je MES výrobní systém xMost naše dítko, můžeme vám ho přizpůsobit na míru. Rychle a pružně vám například doprogramujeme logiku na terminály pro operátory – upravíme způsob přihlášení pro víc operátorů, nebo rozšíříme evidenci zakázky i na typ produktu. Prostě vám umožníme sledovat to, co potřebujete.

 

Přečtěte si také, co všechno vám MES ohlídá a v čem vám pomůže.

Digitalizace odvádění práce

Přes terminály můžete odvádět i práci operátorů. V jednadvacátém století je zbytečné hromadit papíry s výkazy odvedené práce, které pak musí někdo ručně a se zpožděním (na konci směny) zadávat do systému ERP.

Jaké jsou výhody odvádění práce přes terminál?

♦  Ušetří čas – nejen tomu, kdo by pak musel přeťukávat papírové výkazy do systému, ale i operátorovi, který si například nemusí hlídat čas, po který na zakázce pracoval, protože mu to počítá stroj.

♦  Máte okamžitý přehled a maximum informací získáte automatizovaně. Informace jsou v systému hned, online a dostupné všem. Protože je rozdíl, jestli je v jeden okamžik vyrobeno 100 vadných kusů nebo se jich vyrobilo každou hodinu 30…

♦  Od výše zmíněných informací se odvíjí třetí výhoda digitálně odváděné výroby – pružnější řízení a plánování výroby.

Dejte konečně sbohem papírům a zkuste prosadit moderní systém monitorování výroby i u vás. Za svým MES systémem si stojíme, a proto nabízíme pilotní řešení v plnohodnotné výbavě a s licencí zdarma.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru