6 výhod MES: zrychlí rozhodování i výrobní procesy

01/22/2024

Ve světě moderního průmyslu (Průmysl 4.0) je jednou z nejdůležitějších věcí rychle získávat a sdílet informace. A pak jít ještě o krok dál – spojovat je do prakticky využitelných dat, která pomohou s efektivním řízením výroby. Díky tomu budou výrobní procesy jednotnější, zaměstnanci lépe informovaní a komunikace ve firmě efektivnější. To vše vede k lepší výkonnosti firmy, vyšší produkci a větší spokojenosti zákazníků.

Jak ale tyto rozsáhlé a často nesourodé informace proměnit v užitečné?

Využijte sílu dat pro lepší rozhodování

MES systémy (Manufacturing Execution Systems) vám poskytnou nejen okamžitý přehled o výrobních procesech, ale umožní detailní pohled na výrobu za delší časové období.

To znamená, že můžete nejen sledovat, ale také porovnávat výkonnost různých částí vaší výroby a najít prostor ke zlepšení.

Představte si, že například stojíte před tak velkým rozhodnutím, jako je investice do nového stoje. MES vám poskytne data o využití a výkonu těch stávajících. Tedy data pro informovaná a strategická rozhodnutí.

Data musí být důvěryhodná a systémy propojené

Při vytváření prostředí pro efektivní rozhodování o výrobních procesech je třeba si uvědomit jednu základní věc: lidé potřebují data a informace nejen přijímat a chápat, ale také jim věřit. Pokud dostanete do rukou nějaký přehled, ale nedůvěřujete mu na 100 %, ztrácí to smysl. 

A stejně tak postrádá smysl, pokud má výrobní firma několik různých systémů (např. MES, ERP, skladový systém), které spolu vzájemně nekomunikují, nesdílejí. Manažeři potřebují sledovat aktuální výrobní statistiky, přehled zásob a finanční údaje, aby si udělali ucelený přehled a mohli celou společnosti lépe řídit a zefektivnit výrobní procesy.

O tom, proč nechat systémy spolupracovat a jak to děláme, si můžete přečíst samostatný článek.

3… 2… 1… digitální transformace

O výhodách bezpapírové, digitální výroby nejspíš slyšíte ze všech stran. To je ale jen jedna strana mince. Nebo spíš kostky. MES integruje rozličné systémy a dodává kontext informacím, zaplňuje mezery ve výrobních datech a vytváří smysluplné přehledy.

Prostě a jednoduše tento systém nabízí řešení pro různé obchodní výzvy a příležitosti.

Na začátku jsme vám slíbili, že prozradíme 6 oblastí, kde vám výrobní informační systémy pomůžou s lepším a rychlejším rozhodováním. Takže tady jsou:

360° pohled na výrobu 

Máte přístup k online pravdivým informacím vyhodnoceným za delší časové období, které máte navíc k dispozici kdykoli a kdekoli. Můžete data porovnávat a na jejich základě se správně a informovaně rozhodovat.

 

Synergie mezi výrobními závody

MES je jako lepidlo, které drží pohromadě data i napříč výrobními závody.

 

Zelenější/kvalitnější výroba 

Moderní výroba je štíhlá výroba – inteligentní, digitalizovaná, kvalitní. Hezky se to poslouchá, hůř realizuje. V praxi jde o to, aby firma vyráběla hodně a co nejkvalitněji s minimálními ztrátami a plýtváním.

Spojení výroby s byznysem

MES funguje jako most mezi vaší výrobní linií a podnikovými systémy (ERP), což zajišťuje, že vaše výroba a byznys jdou ruku v ruce. A to je úplný základ pro to, stát se digitálním podnikem.

 

Maximální využití strojů

MES je jako hlídací pes, který se stará o vaše stroje a zařízení, zvyšuje jejich dostupnost a snižuje náklady. Součástí systému je také inteligence pro řízení preventivní údržby a to znamená méně výpadků a tím pádem i výdajů.

Flexibilní výroba 

Trendem roku 2023 byla nebývale velká variabilita (různorodost) zakázek. Jeden den pro zákazníka vyrábíte kvanta, druhý den jen pár kusů a třetí den zase pětkrát tolik. Na vás je, abyste se změnám na trhu přizpůsobili a také si o to pečlivěji vyhodnocovali, jestli se vám zakázka (při současných cenách energií) ještě vyplatí.

MES: Vaše cesta k efektivnějším výrobním procesům

Připojte se k lídrům ve vašem odvětví, kteří již využívají MES pro zlepšení svých rozhodovacích procesů. Kontaktujte nás ještě dnes a začněte pracovat na zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti vaší výroby.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru